A bonsai készítés első és legfontosabb lépése, hogy eldöntjük milyen növényből, mekkora és milyen fát akarunk készíteni. Ha ez megvan, hozzáláthatunk a megfelelő alapanyag megkereséséhez. Legcélszerűbb szétnézni néhány faiskolában, esetleg a természetből is gyűjthetünk, de dugványról vagy magról is nevelhetünk magunknak növényt. Ez utóbbi nagyon lassú és leginkább annak javasolható, akinek kertje van. Az első évek nevelő munkáját bátran rábízhatjuk egy faiskolára. Az alapanyag kiválasztásánál a gyökérzetre (egészséges, bőséges, szabályos legyen) és a leendő törzsre figyeljünk. A lényeg mindig a gyökérkorona és az első megtartandó ág közötti távolság. Ennek kell a későbbi bonsai magasságához arányosan megfelelni. A koronát azt később is fel tudjuk építeni, a törzset vastagítani viszont csak hosszú évek alatt lehet.
Ha megvan az alapanyag, célszerű legalább egy évig előnevelni. Ez idő alatt a gyökérzet felújul, megerősödik, a növényünk erőteljes fejlődésnek indul. A következő tavaszon aztán nekikezdhetünk az alakításnak. Fogjuk a metszőollót és a fűrészt, és megejtjük az első nagy metszést. Eltávolítunk mindent, amire a jövőben nem lesz szükségünk. Bátran vágjunk le mindent, mert ha nem kell, nem oda való, később le kell vágjuk úgy is. Így a fa egyszerre átesik az alakítási traumán. A sebei elkezdenek beforradni, és mire kész növényünk lesz, már be is forrt. Ezután csak annyi dolgunk van, hogy ellátjuk a növényünket mindennel, ami az erőteljes növekedéshez kell. Ez már a harmadik lépés, a nevelés időszaka. Ez gyakran több évet vesz igénybe. Függ a növény nagyságától, növekedési erélyétől és még sok mástól is. (Szaktudás!)
Az első hajtásválogatással érdemes megvárni a következő tavaszt, mert a téli lombtalan (ha lombhullató) állapotban jobban látjuk az elhelyezkedésüket és van időnk gondolkodni. A vegetációs időben, a második évben már zöldmunkák is előfordulhatnak. A törzserősítő csapok kezelése, a váz ágak elágaztatása is faladatunk lesz. Amikor úgy látjuk, hogy a növényünk törzse eléggé vastag és az ágak is alkalmasak arra, hogy végleges kialakítást megkapják, akkor eljött az idő a negyedik lépés megtételére. Ez az a pillanat, amire vártunk. Ha eddig jól dolgoztunk, akkor most, amikor eltávolítjuk amire nincs szükségünk és a maradékot a helyére tesszük, hajlítjuk, a fánk kezd hasonlítani arra a képre, amit évekkel ezelőtt elképzeltünk magunknak. Higgyék el, azért a percért érdemes éveket várni, amikor a fánk belekerül a jó előre beszerzett, neki illő tálba, és hátralépve három-négy lépést először vesszük szemügyre a művünket. Ezután már csak az utómunkák vannak hátra, de ezt már a kész növényünkben gyönyörködve tehetjük. A drótozás eltávolítása, a zöldmunkák, az évente ismétlődő metszések elvégzése, és a növény igényeinek kielégítése a dolgunk a következő 100 - 200 évben. Persze, ha szeretnénk begyűjteni néhány álmélkodó pillantást, a csodálattól tátva felejtett szájak látványát, akkor vigyük el néhány kiállításra. Ha a fentebb leírtak nem világosak eléggé, vagy a tudásában hiányosságokat észlel, olvassa továbbra is a honlapunkat, vagy forduljon szakemberhez.